Δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε από την Ορεστιάδα με «καθαρή» νίκη ο Παναθηναϊκός

2745

Ο Άθλος έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό, ωστόσο εκείνος βρήκε τις λύσεις και έφυγε από την Ορεστιάδα με τη νίκη με 3-1 σετ, για την 4η αγωνιστική της φετινής Volley League.

Με το «τρίποντο» στις αποσκευές του έφυγε από την Ορεστιάδα ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας του Άθλου με 3-1 σετ (21-25, 22-25, 25-20, 21-25), μετά από ένα απόλυτα ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στο πρώτο σετ, παίρνοντας αμφότερες μικρές διαφορές, μέχρι οι «πράσινοι» να προηγηθούν με 21-19, να φτάσουν σε τρία set balls και παράλληλα στην κατάκτηση του σετ με 25-21.

Μια… από τα ίδια είχαμε και στο δεύτερο σετ του αγώνα, όπου ξανά ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» την κατάλληλη στιγμή και δη στην τελική ευθεία του. Καθώς χάρη στο 20-17 υπέρ του, έφτασε εν τέλει στο 25-22 και διπλασίασε τα σετ του.

Οι γηπεδούχοι κλήθηκαν να βγάλουν αντίδραση στο τρίτο σετ, για να μην ηττηθούν και τα κατάφεραν με εντυπωσιακό τρόπο, αφού από το 20-20 πήγαν με σερί 5-0… μέχρι τέλους, για το 25-20!

Ωστόσο, το «τριφύλλι» βρήκε τις λύσεις στο τέταρτο σετ, την ώρα που ο Άθλος ήταν κακός στο σερβίς, με αποτέλεσμα χάρη και στα μπλοκ του να φτάσει στην επικράτηση με 25-21 και παράλληλα στην «καθαρή» νίκη που το διατήρησε δεύτερο, στο -1 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό…