ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: Η ώρα της πρόκρισης για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα έφτασε

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Κωνσταντίνος Γκουντάς και ο Εβρίτης συνεργάτης του Ανέστης Γιαννακόπουλος για τον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Παγκορασίδων που γίνεται στο Άργος επέλεξαν τις παρακάτω αθλήτριες:

Ακραίες: Στυλιανή Γκιούρδα (Ολυμπιακός ΣΦΠ), Στυλιανή Αντύπα (ΑΠΣ Ναύαρχος Βότσης), Βικτώρια Παπαδοπούλου (ΔΑΣ Αράφην), Μαγδαληνή-Μαρία Τσιγκαροπούλου (ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης)

Διαγώνιες: Σταματία Κυπαρίσση (ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης), Κωνσταντίνα Μπαλλογιάννη (ΑΣ Αστέρας Σίνδου)

Πασαδόροι: Αλεξάνδρα Βενέτη (ΑΣΠΕ Θέτις Βούλας), Νεφέλη Χατζηγρηγορίου (ΓΣ Ηλιούπολης)

Κεντρικές: Νίκη Απλαδά (ΓΕ Ηρακλείου),Τατιάνα Αρμουτσή (ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων), Ιωάννα Ευθυκράτη (ΑΟ Καβάλας)

Λίμπερο: Όλγα Πετρινόλη (ΑΣ Άρης)

Ανάμεσα στις αθλήτριες που επιλέχθηκαν είναι η κόρη του Μάριου Γκιούρδα (Στυλιανή Γκιούρδα – Ολυμπιακός ΣΦΠ). Ενώ η κόρη του Γρηγόρη Σιδηρόπουλου (Μαρία Σιδηροπούλου – Α.Ο. Μαΐστρου) παρότι πήρε μέρος στην προετοιμασία έμεινε εκτός της τελικής 12άδας.

 

Το πρόγραμμα και ο δρόμος της πρόκρισης

Το θετικό για την ελληνική ομάδα είναι ότι όλοι οι υπόλοιποι όμιλοι διεξήχθησαν την περασμένη εβδομάδα και γνωρίζει ότι σε περίπτωση που κάνει δύο νίκες με 3-0, ακόμη κι αν χάσει στον τρίτο αγώνα με 0-3 θα προκριθεί στα τελικά. Κι αυτό γιατί η Δανία που ήταν 2η στον Γ΄ όμιλος έχει 7-3 σετ, ενώ η Ουγγαρία (Α΄ όμιλος) και η Πολωνία (Δ΄ όμιλος) έχουν 7-4 σετ κι έτσι η Εθνική με σετ 6-3 θα πάρει την πρόκριση.

Το πρόγραμμα του ομίλου
 
Παρασκευή 21/4
 
17:30 Κροατία – Ρουμανία
20:00 Ελλάδα – Ουκρανία
 
Σάββατο 22/4
 
17:30 Ρουμανία – Ουκρανία
20:00 Κροατία – Ελλάδα
Κυριακή 23/4
 
17:30 Ουκρανία – Κροατία
20:00 Ρουμανία – Ελλάδα

 

Οι τελικές κατατάξεις των άλλων ομίλων

 

Α΄ όμιλος (Σερβία)
   
1. Λευκορωσία 3 νίκες-0 ήττες, 8 βαθμοί, 9-4 σετ
2.Ουγγαρία 2 νίκες-1 ήττα, 6 βαθμοί, 7-4 σετ
3.Σερβία 1 νίκη-2 ήττες, 4 βαθμοί, 6-7 σετ
4.Μαυροβούνιο 0 νίκες-3 ήττες, 0 βαθμοί, 2-9 σετ

 

Γ΄ όμιλος (Δανία)
   
1. Βέλγιο 3 νίκες-0 ήττες, 9 βαθμοί, 9-1 σετ
2.Δανία 2 νίκες-1 ήττα, 6 βαθμοί, 7-3 σετ
3.Εσθονία 1 νίκη-2 ήττες, 3 βαθμοί, 3-6 σετ
4.Ισλανδία 0 νίκες-3 ήττες, 0 βαθμοί, 0-9 σετ

 

Δ΄ όμιλος (Ισπανία)
   
1. Ολλανδία 3 νίκες-0 ήττες, 9 βαθμοί, 9-1 σετ
2.Πολωνία 2 νίκες-1 ήττα, 6 βαθμοί, 7-4 σετ
3.Ισπανία 1 νίκη-2 ήττες, 3 βαθμοί, 3-6 σετ
4.Λετονία 0 νίκες-3 ήττες, 0 βαθμοί, 1-9 σετ

Ανταπόκριση  από  το  Σουφλί:  Νίκος  Γκούντλης