ΕΘΙΜΟ ΚΑΜΗΛΑΣ 2024
3ΗΜΕΡΟ ΑΠΟΚΡΙΑΣ-ΦΕΡΕΣ
Υποσχεθήκαμε ένα 3ημερο γεμάτο παράδοση, γλέντι, έθιμα και χορό….
Ο Έβρος και οι Φέρες εκείνες τις μέρες αποτελεί προορισμό….
Να ακόμα ένας λόγος…
Ξεκινάμε:
![👉](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f449.png)
![👉](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f449.png)
Συγκέντρωση στο “ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΜΗΛΙΕΡΗ” (σύλλογος), κατασκευάζουμε, ντύνουμε και ομορφαίνουμε την Καμήλα για τη μεγάλη της έξοδο. Μεγάλο υπαίθριο γλέντι στο Σύλλογο, μαγκάλια και ποτό όπως η τελευταία μέρα πριν τη Σαρακοστή απαιτεί. Μαζί μας η ορχήστρα του Νίκου Ζαπάρτα και ο Γιάννης Κουμής στην γκάιντα.
![👉](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f449.png)
Η καμήλα με τον καμηλιέρη αναβάτη ξεκινά τη μεγάλη της γύρα για την είσπραξη των φόρων από τους πολίτες των Φερών… Το μπουλούκι, άντρες κατά το πλείστον, μεταμφιεσμένοι ή μη, μαζί με τον καμηλιέρη και τη γυναίκα του ακολουθούν με μαγκούρες γιατί η Καμήλα είναι ζωηρή…. Καταλήγουμε στην κάτω πλατεία Φερών όπου μετά την καρναβαλική παρέλαση θα γίνει και το κρέμασμα του καμηλιέρη ώστε να πληρώσει ως δυνάστης για τη βαριά φορολογία που εισέπραξε από τους πολίτες των Φερών….
![👉](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t51/1/16/1f449.png)
Σας περιμένουμε…..