Πώς κατανέμονται οι έδρες σε όλες τις Περιφερειακές ενότητες

410

Με την τελική ανακοίνωση των αποτελεσμάτων από το πρωτοδικείο, σχηματίστηκε και ο χάρτης των 51 Συμβούλων που θα αποτελέσουν τα μέλη του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου από την 1η Σεπτεμβρίου.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα στο σύνολο της Περιφέρειας η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» καταλαμβάνει 17 έδρες, η «Περιφερειακή Σύνθεση» 16 έδρες, η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» 6 έδρες, η «Περιφέρεια σε Δράση» 5 έδρες, η «Λαϊκή Συσπείρωση» 3 έδρες, η «Πατριωτική Αυγή» 2 έδρες, η «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα» 1 έδρα και η «Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση» 1 έδρα.

Πώς κατανέμονται οι έδρες στη Ροδόπη

Στη Ροδόπη (9 συνολικά έδρες) από την κατανομή περιφερειακούς συμβούλους εκλέγουν 3 συνδυασμοί, η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» που εκλέγει 4 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» που εκλέγει 3 και η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» που εκλέγει 2 συμβούλους.

Αυτοί είναι, με σειρά εκλογής, για την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» ο Νίκος Τσαλικίδης, ο Μουλταζά Ταρκάν Μουλταζά, ο Αχμέτ Ιμπράμ και ο Κώστας Ναλμπάντης.

Οι Σύμβουλοι της «Περιφερειακής Σύνθεσης» που εκλέγονται είναι οι Μανώλης Ταπατζάς, Τζιχάν Ιμάμογλου και η Φελίνα Καζάκου

Τέλος για την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» την πρώτη θέση καταλαμβάνει ο επικεφαλής Κώστας Κατσιμίγας, μιας και η παράταξη πήρε τις περισσότερες ψήφους στη Ροδόπη, και τη δεύτερη ο Χρήστος Χατζηπέμου.

Η κατανομή των εδρών στον Έβρο

Στον Έβρο (13 συνολικά έδρες) εκλέγουν περιφερειακούς συμβούλους 6 συνδυασμοί, η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» που εκλέγει 5 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» που εκλέγει 4, ενώ η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία», η «Περιφέρεια σε Δράση», η «Λαϊκή Συσπείρωση» και η «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα» εκλέγουν από 1 σύμβουλο.

Έτσι από την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται οι Δημήτρης Πέτροβιτς, Βασίλης Γαλάνης, Αθανάσιος Τσώνης, Κωνσταντίνος Βενετίδης και Βασίλειος Δελησταμάτης.

Στην «ΠεριφερειακήΣύνθεση» εκλέγονται ο Χριστόδουλος Τοψίδης, γιατί η παράταξη πήρε τις περισσότερες ψήφους στον Έβρο, και οι Σταύρος Βαβίας, Νίκος Βουλγαρίδης και Αλεξάνδρα Γκουλιαμά Μανδαλίδου.

Στην «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγεται ο Νικόλαος Αργυρίου, στην «Περιφέρεια σε Δράση» ο Ιωάννης Ζαμπουνίδης, ενώ την έδρα των δύο παρατάξεων καταλαμβάνουν οι επικεφαλής, Δημήτρης Παπατολίδης γιατί η «Λαϊκή Συσπείρωση» πήρε τις περισσότερες ψήφους στον Έβρο και ο Θεόδωρος Περεντίδης καταλαμβάνει την μοναδική έδρα της «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα».

Οι έδρες του περιφερειακού Συμβουλίου στην Ξάνθη

Στην Ξάνθη (9 έδρες) εκλέγουν 3 Περιφερειακούς Συμβούλους η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση», 3 συμβούλους η «Περιφερειακή Σύνθεση», 2 η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» και 1 η «Περιφέρεια σε Δράση».

Από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται οι Νίκος Ευφραιμίδης, Κώστας Κουρτίδης και Δημήτρης Γαλανόπουλος.

Από την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Μιχάλης Αμοιρίδης, ο Οδυσσέας Βουρβουκέλης και ο Ιρφάν Χατζηγκενέ.

Από την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγονται οι Σερκάν Μαχμούτ και Ριτβάν Κουράκ, ενώ από την «Περιφέρεια σε Δράση» εκλέγεται ο Δημήτριος Δόντσος.

Οι έδρες σε Καβάλα και Θάσο

Στην Καβάλα (11 έδρες) εκλέγουν περιφερειακό σύμβουλο οι 7 από τις 8 παρατάξεις που συμμετείχαν στις εκλογές.

Έτσι η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγει 2 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» 3 συμβούλους, η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» 1 σύμβουλο, η «Περιφέρεια σε Δράση» 2 συμβούλους, ενώ η «Λαϊκή Συσπείρωση», η «Πατριωτική Αυγή» και η «Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση» εκλέγουν από 1 σύμβουλο.

Έτσι από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται ο Κώστας Αντωνιάδης και ο Αλέξης Πολίτης.

Με την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Θόδωρος Μαρκόπουλος, ο Χρήστος Γάκης και ο Αλέξανδρος Ιωσηφίδης.

Με την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγεται ο Δημήτρης Λυμπεράκης, ενώ την μία από τις δύο έδρες της «Περιφέρεια σε Δράση» καταλαμβάνει ο επικεφαλής Κωστής Σιμιτσής, ενώ στην άλλη εκλέγεται ο Αρχέλαος Γρανάς.

Από την Λαϊκή Συσπείρωση εκλέγεται ο Θεόδωρος Συμεωνίδης, την έδρα της Πατριωτικής Αυγής καταλαμβάνει ο επικεφαλής Ελευθέριος Νικολαΐδης, ενώ ο επικεφαλής Ανδρέας Καραγιώργης λαμβάνει την μοναδική έδρα της «Αδέσμευτης Αναπτυξιακής Ανασυγκρότησης».

Στην Μονοεδρική ΠΕ της Θάσου εκλέγεται η Μαρία Πολυμέρου, από την «Περιφερειακή Σύνθεση».

Οι έδρες στην ΠΕ Δράμας

Τέλος στη Δράμα (8 έδρες) εκλέγονται από την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» 3 σύμβουλοι, την «Περιφερειακή Σύνθεση» 2σύμβουλοι, και από ένας στην «Περιφέρεια σε Δράση», τη«Λαϊκή Συσπείρωση» και την «Πατριωτική Αυγή».

Από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται ο Γεώργιος Παπαδόπουλος, ο Γρηγόριος Παπαεμμανουήλ και ο Χρήστος Παπαθεοδώρου.

Με την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Αριστείδης Μωυσιάδης και ο Αργύρης Πατακάκης.

Με την «Περιφέρεια σε Δράση» εκλέγεται ο Γιώργος Ζιμπίδης, με την «Λαϊκή Συσπείρωση» ο Ιωάννης Στεφανίδης και με την «Πατριωτική Αυγή» ο Γεώργιος Βέργας.

Η σταυροδοσία στη Ροδόπη

Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα της σταυροδοσίας, για τη Ροδόπη, έτσι όπως αναρτήθηκαν επισήμως από το Πρωτοδικείο Ροδόπης:

Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση

  1. Τσαλικίδης Νικόλαος 6.960
  2. Μουλταζά Ταρκάν Μουλταζά 5.373
  3. Ιμπράμ Αχμέτ 4.934
  4. Ναλμπάντης Κωνσταντίνος 3.532
  5. Λούρμπας Βασίλειος 3.076
  6. Ιωαννίδου Αικατερίνη 2.868
  7. Γκασήλ Σεμπαετίν 2.225
  8. Μεμέτ Ιλχάν 1.997
  9. Παντελής Σταύρος 1.850
  10. Χατζή Ραμαδάν 1.661
  11. Χουσέ Μουσταφά Ισμαήλ 1.506
  12. Ξανθοπούλου Αναστασία 1.129
  13. Παπαμάνος Εμμανουήλ 872
  14. Τζνελασβίλι Μαϊα 439

Περιφερειακή Σύνθεση

  1. Ταπατζάς Εμμανουήλ 3.116
  2. Ιμάμογλου Τζιχάν 2.942
  3. Καζάκου Βρούζου Τριανταφυλλιά 2.560
  4. Μωραΐτης Ιωάννης 2.498
  5. Ευκαρπίδης Νικόλαος 2.452
  6. Εσάν Γιουξέλ 2.450
  7. Χατζή Μεμέτ Ριτβάν 2.407
  8. Γκιρετλή Ναζήμ 1.988
  9. Μουσταφά Εμρέ 1.876
  10. Μπαχαρίδης Νικόλαος 1.850
  11. Πεχλεβάνη Σταυρούλα 1.244
  12. Ραγκούσης Μιχαήλ 945
  13. Καρά Λεμάν 931
  14. Χουσεΐν Φατμέ 637

Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία

  1. Χατζηπέμου Χρήστος 1.873
  2. Αλή Νεσέ 1.680
  3. Εμίν Μεχμέτ 1.627
  4. Ιωαννάκης Ηλίας 1.610
  5. Παιδαράκη Κυριακίτσα 1.511
  6. Ταχήρ Ταχήρ 1.420
  7. Μουμίν Χακάν 1.340
  8. Κουτάβας Απόστολος 1.174
  9. Παπαχρήστου Κοσμάς 1.055
  10. Γελάτου Ζαχαρούλα 1.046
  11. Μουσταφά Μουαμέρ 936
  12. Δροσίδη Χριστίνα 910
  13. Σουλιώτη Μεταξία 771
  14. Μπουραζάν Χαλήλ Αρζού 746

Περιφέρεια σε Δράση

  1. Κασάπ Αχμέτ 1.579
  2. Χατζή Μεμέτ Χουσεΐν 1.032
  3. Χαλήλ Μουσταφά 970
  4. Τσετινέ Όλγα 820
  5. Δαμιανός Δάμων 708
  6. Ζαραβάτη Κυριακή 403
  7. Δελή Μαμούτ Χουσεΐν Φατμέ 327
  8. Χαλήλ Αζίζ 326
  9. Κιρπατζά Ζωή 284
  10. Χασάν Σουλέ 110

Λαϊκή Συσπείρωση Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

  1. Φακιρίδης Νικόλαος 567
  2. Γκαρτσώνης Δημήτριος 228
  3. Τύλιου-Χαρίτου Ζωή 182
  4. Καραμπάσης Βασίλειος 176
  5. Αρναούτ Μουσταφά Μουμίν Τζελαετίν 173
  6. Κελές Χασάν Χουσεΐν 169
  7. Κασαπαντωνίου Αμαλία 163
  8. Χρηστίδης Στέφανος 114
  9. Μιχαηλίδου-Παπαδοπούλου Παρασκευή 110
  10. Πάλης Θεόδωρος 107
  11. Παπαδοπούλου-Λεονταρίδου Αγγελική 101
  12. Ταξοπούλου Αικατερίνη 101
  13. Δεβετζής Γεώργιος 94
  14. Τσίκνη Αρχοντούλα 43

Πατριωτική Αυγή για την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης

  1. Αλατζάς Ελευθέριος 599
  2. Γεωργίου Χρήστος 485
  3. Δαρίδου Διαλεχτή 292
  4. Τσουρανακάκη Γεωργία 278
  5. Πεχλιβάνη Αθανασία 268
  6. Νασούδης Ευριπίδης 252
  7. Ελευθεριάδου Βαρβάρα 228
  8. Παπάζογλου Κωνσταντίνος 200
  9. Κούνιος Αλέξανδρος 132

Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση Ανταρσία στην ΑΜΘ

  1. Γραβάνη Ινώ 126
  2. Τσολάκ Αλή Μουσταφά 119
  3. Ηλιάκη Αγάπη 82
  4. Διαμαντής Δημήτριος 73
  5. Μακρυγιάννης Στέφανος 65
  6. Παπαδόπουλος Διονύσιος 46
  7. Μαγκλαράς Κωνσταντίνος 37
  8. Τζιάρας Θρασύβουλος 31
  9. Σουνδουλουνάκη Ιωάννα 28

Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση

  1. Γεωργιάδη Πολυξένη 141
  2. Ιωακειμίδου Θεοδώρα 94
  3. Τσουκαλά Αγγελική 76
  4. Πατλάκ Σαλή Αλή 61
  5. Χασάν Μπερντ 58
  6. Παλλά Χασάν 57
  7. Πας Χαλήλ Νουρτέμ 37
  8. Κιρακοσιάν Ρομίκ 33

πηγή