Εθνική Παμπαίδων: Ήττα από την Βουλγαρία, αλλά και πάλι πρώτος σκόρερ ο Σουφλιώτης Δημήτρης Μούχλιας

870

Ο Σουφλιώτης Δημήτρης Μούχλιας παρότι δεν έπιασε υψηλή απόδοση ήταν και πάλι ο παίχτης που έκανε τη διαφορά στο σημερινό αγώνα. Αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ και στον τρίτο αγώνα της Εθνικής μας έχοντας 15 πόντους.

Στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγονται στο Ικόνιο της Τουρκίας η Εθνική μας υπέκυψε στην ανωτερότητα των αήττητων Βουλγάρων και ηττήθηκε με 3-0 σετ.

Στο πρώτο σετ η Εθνική μας αν και προηγήθηκε με 4-6, η Βουλγαρία με επιμέρους σκορ 12-2 ξέφυγε στο σκορ και έφτασε στο 1-0 με 25-16. Στο δεύτερο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αντέδρασε, ήταν καθ’ όλη την διάρκεια του κοντά στο σκορ, μείωσε σε 24-23 αλλά το σετ πήγε και αυτό στη Βουλγαρία.

Στο τρίτο σετ η «γαλανόλευκη» μείωσε στους δύο στο ξεκίνημα (9-7) αλλά στη συνέχεια η Βουλγαρία ξέφυγε στο σκορ και το σετ τελείωσε με 25-15.

Ο Σουφλιώτης Δημήτρης Μούχλιας ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους με 1 άσο, 1 μπλοκ και ο Απόστολος Χάκας με 8 πόντους. Ενώ πρώτος με 2 μπλοκ ήταν ο Εβρίτης Παναγιώτης Κεσεσίδης. Ο Ορεστιαδίτης πασαδόρος Παναγιώτης Μποζίδης δεν σημείωσε κάποιο πόντο. Ο Σουφλιώτης Χαράλαμπος Παπαδημητρίου πήρε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-8, 21-14, 25-16

2ο σετ: 8-3, 16-12, 21-19, 25-23

3ο σετ: 8-6, 16-11, 21-13, 25-15

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-23, 25-15) σε 68΄.

Βουλγαρία (Ιβάνοφ): Βαλκίνοφ 8 (4/21 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 52% υπ. – 26% άριστες), Ζαχαρίεφ 13 (6/9 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ), Αλμπάντζ 12 (10/21 επ., 2 μπλοκ), Αποστόλοφ 7 (1/4 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Τελκίφσκι 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Πετρόφ 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες) / Ιβάνοφ (λ, 55% υπ. – 40% άριστες).

Ελλάδα (Νανάς): Χάκας 3 (1/3 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Μποζίδης, Κεσεσίδης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Μούχλιας 15 (13/30 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (7/19 επ., 36% υπ. – 21% άριστες), Στράτος 8 (6/12 επ., 2 άσοι, 27% υπ. – 9% άριστες) / Σωνάκης (λ, 42% υπ. – 17% άριστες), Χανδρινός 2 (2/5 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Παπαδημητρίου, Δορδοκίδης, Ρέτζιος 1 (μπλοκ), Καλαγασίδης.

Αύριο η Εθνική μας έχει ρεπό και την Παρασκευή 7/7 αντιμετωπίζει στις 14.00 (ώρα Ελλάδος) την Ολλανδία.

Νανάς: «Δύσκολο να κυνηγάμε στο σκορ»

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Στέφανος Νανάς δήλωσε: «Η Βουλγαρία ήταν αήττητη και είναι ομάδα με ψηλούς παίκτες, καλό σέρβις και μπλοκ. Το πρώτο σετ δεν ήταν καλό για εμάς, στο δεύτερο αντιδράσαμε, βγάλαμε καλές άμυνες και κόντρα επιθέσεις αλλά στο τέλος κάναμε δύο άσχημα λάθη που τους έδωσε το σετ. Είναι δύσκολο για τα παιδιά να κυνηγούν στο σκορ, έχουμε χάσει αρκετά σετ στον πόντο που δεν είναι λόγω έλλειψης δουλειάς αλλά εμπειρίας από τέτοιες καταστάσεις», ενώ για το αυριανό ρεπό και το μεθαυριανό παιχνίδι με την Ολλανδία είπε:

«Έχουμε προπόνηση αύριο το πρωί και το απόγευμα θα δούμε πιο ήρεμα το βίντεο των αγώνων και να δούμε τι μπορούμε να βελτιώσουμε και να διορθώσουμε. Η Ολλανδία είναι εξίσου καλή ομάδα, ειδικά αν σκεφτείς ότι νίκησε την διοργανώτρια Τουρκία. Εμείς θα παίξουμε χωρίς άγχος, πιο ελεύθερα και θα παλέψουμε για τη νίκη».

Ανταπόκριση  από  το  Σουφλί:  Νίκος  Γκούντλης