Το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Α.Ο.Ορεστιάδας απέναντι στον ΠΑΟ

1010

Με τους Ρεζκ και τον Ροτσσόπουλο να μοιράζονται την θέση του απόντα τραυματία πασέρ Θάνου Μαρούλη ο Παναθηναϊκός νίκησε τη μαχητική Ορεστιάδα με 3-1 σετ (25-19, 25-20, 20-25, 25-11) και παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας στο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η Ορεστιάδα παρέμεινε στην τελευταία θέση αλλά παρά την ήττα έκανε ελπιδοφόρα εμφάνιση για τη δύσκολη συνέχεια. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν στους 46 βαθμούς, έναντι 45 του ΠΑΟΚ. Η επικράτηση του τριφυλλιού ήταν δίκαιη καθώς υπήρχε υπεροχή σε επίθεση και μπλοκ ενώ κράτησε καλύτερη ποιότητα υποδοχής. Το εντυπωσιακό είναι πως πέντε παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Τσίροβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, ενώ πολύ δουλειά έκαναν οι Ρανγκέλ, Πανταλέων στο μπλοκ όπου συνολικά οι γηπεδούχοι πήραν 16 πόντους.

Η Ορεστιάδα είχε πρωταγωνιστές τους Λουκούμι, Μορέλος αλλά και τον Μολδαβό πασαδόρο Λέσκοφ που έκανε τη διαφορά στο 3ο σετ.
Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός είχε σταθερό προβάδισμα 2-4 πόντων, ενώ στο 2ο σετ η Ορεστιάδα είχε προβάδισμα μέχρι και 14-8. Με σερί 5-0 από τον Τσίροβιτς ο Παναθηναϊκός μείωσε 14-13. Η διαφορά ανέβηκε στους +3 (19-16), με το διπλό με διπλό μπλοκ από Μεργκαρέχο και Ρανγκέλ. Με νέο εντυπωσιακό μπλοκ του Βραζιλιάνου κεντρικού διαμορφώθηκε το 21-17. Ο νεαρός Ρουσόπουλος με δικό του πόντο τελείωσε το σετ με 25-20. Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα έγινε απειλητική με 88% στην υποδοχή της και 43% στην επίθεση. Από το 9-9 είχε συνέχεια το προβάδισμα με 2-3 πόντους και πήρε το σετ με σχετική άνεση 25-20.

Ο Παναθηναϊκός παρότι δεν είχε καλή υποδοχή στο 4ο σετ διπλασίασε τα ποσοστά του στην επίθεση αγγίζοντας το 62% και έφτασε με άνεση στο 25-11 αποφεύγοντας μεγαλύτερες περιπέτειες. Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μελγκαρέχο 10 (9/23 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ – 53% άριστες), Ρεζκ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίροβιτς 16 (13/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ 50% άριστες), Γκονζάλες 15 (12/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 10 (5/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πανταλέων 11 (6/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 62% υπ – 46% άριστες), Ρουσσόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Δημητριάδης 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Μπέλος 1 (άσσος).
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Νας 5 (4/24 επ, 1 μπλοκ), Λέσκοφ 6 (1/2 επ, 4 μπλοκ), Μορέλος 16 (14/34 επ, 65% υπ -25% άριστες), Λουκούμι 17 (13/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ -35% άριστες), Πεντίδης 8 (4/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αντιφάκος 4 (2/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 50% υπ -39 % άριστες), Ράπτης, Διαμαντίδης, Ιωαννίδης.

ρεπορτάζ απο την τηλεοπτική εκπομπή “ΣΤΟ ΦΙΛΕ”