Νίκη ο Εθνικός 3-1 με Ηρακλή Χαλκίδας

1014
Όπως και στον Α΄γύρο στη Χαλκίδα έτσι και απόψε στο κατάμεστο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης ο Εθνικός βρέθηκε να χάνει 1-0 από τον Ηρακλή αλλά νίκησε 3-1 σετ και πήρε ένα ακόμα σημαντικό τρίποντο που τον εδραιώνει στην πρώτη 8αδα της κανονικής περιόδου.

Η ομάδα της Χαλκίδας ήταν άτυχη καθώς στο 14-16 του 2ου σετ τραυματίστηκε ο νεοαποκτηθής Βραζιλιάνος πασαδόρος της Ρενάν Μπερτασόνι. Πάτησε πόδι αντιπάλου μετά από προσπάθεια για μπλοκ και έπαθε διάστρεμμα. Τη θέση του πήρε ο Γαλιώτος.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε δυνατά στον αγώνα και με κορυφαίους τους Ρενάν, Τάπια και Ντίνα κατάφερε να διατηρήσει προβάδισμα 2-3 πόντων σε όλο το 1ο σετ και να επικρατήσει 25-20.

Ίδια εικίνα μέχρι και τα μισά του 2ου σετ όπου ο Ηρακλής ήταν μπροστά με 15-12 και 16-14 στο 2ο σετ τεχνικό τάιμ άουτ. Στην επόμενη φάση ο Ρενάν έπαθε διάστρεμμα και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Ο Ηρακλής προηγήθηκε μέχρι το 19-17 αλλά το σερβίς του Στίγγα χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων. Ο Παλέντζας με κόντρα επιθέσεις και τρία λάθη του Ηρακλή ο Εθνικός έκανε συνολικό σερί 6-0 και πέρασε μπροστά 23-19 κατακτώντας το σετ 25-21 κάνοντας το 1-1 σετ.

Πολλά νεύρα είχε το 3ο σετ με τον Χαριτωνίδη να δέχεται κόκκινη κάρτα και ο Ηρακλής έκανε το 9-5. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση προηγήθηκε μέχρι το 13-10 αλλά από εκεί και πέρα ο Εθνικός είχε λύσεις στην επίθεση και με τους Λεάλ, Παλέντζα προσπέρασε 16-15. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες πόντο πόντο και στο 23-22 ο Καβαρατζής έφερε το σετ μπολ και το σετ τελείωσε με επίθεση του Παλέντζα αλλά δύο άμυνες για όσκαρ από τον Κοντοστάθη.

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής έδειξε απογοητευμένος και ο Εθνικός καλύτερος σε όλους τους τομείς πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης – Τσεπκινλής

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 14-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-19, 25-21
3ο σετ: 5-8, 16-15, 21-20, 25-22
4ο σετ: 8-4, 16-05, 21-11, 25-13

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 3 άσσους, 58 επιθέσεις 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλής Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 45 επιθέσεις 3 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (20-25, 25-21, 25-22, 25-13) σε 109′

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 14 (11/19 επ, 3 μπλοκ, 64% υπ – 36% άριστες), Βανέγκας 13 (13/31 επ, 54% υπ – 54% άριστες), Χαριτωνίδης 7 (3/4 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στίγγας 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ), Παλέντζας 26 (21/33 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τσέλιος 4 (4/6 επ) / Κοντοστάθης (λ, 67% υπ – 38% άριστες), Χατζόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 15 (13/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανέλλος 7 (5/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντίνας 10 (9/9 επ, 1 μπλοκ), Κολτσιάκης Χ. 6 (6/19 επ, 61% υπ – 22% άριστες), Κλότσκο 9 (9/22 επ, 65% υπ – 47% άριστες), Ρενάν 1 (1/1 επ) / Τσαδήμας (λ, 57% υπ – 26% άριστες), Μπερμπέρογλου (λ, 65% υπ – 41% άριστες), Σπυριούνης 1 (1/3 επ), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος, Γαλιώτος 1 (1/1 επ), Κολτσιάκης Γ.