Πρωταθλητές οι Κύκλωπες στο shoot out – Test Event Patras 2019

893
Μετά από έναν συναρπαστικό τελικό που κρίθηκε στo shoot out οι Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης νίκησαν με 2-1 σετ (13-12) τον Ολύμπιο Δία Ασπροπύργου και αναδείχτηκαν πρωταθλητές Ελλάδας για 5η φορά στην ιστορία τους και 4η στη σειρά. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Γιώργος Τέλιος, ο οποίος ισοφάρισε σε 12-12  στη διαδικασία των shoot out και στην αμέσως επόμενη φάση αγωνιζόμενος ως τερματοφύλακας απέκρουσε το σουτ του Ελευθέριου Πελίδη.  Με αυτόν τον τρόπο κράτησε το 12-12 και ακολούθως ο Παύλος Χατζηγαβριήλ πέτυχε το χρυσό γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 13-12 και χάρισε στην ομάδα του τον τίτλο.
Και τα δύο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο πρώτο η ομάδα των Κυκλώπων επικράτησε 18-17 με γκολ από τον Γιάννης Κοτσαμαρίκογλου 20΄΄ πριν από το φινάλε και ενώ στην προηγούμενη φάση ο τερματοφύλακας Βαγγέλης Κοβλακάς είχε αποκρούσει σε τετ α τετ με τον Σταύρο Παπαδόπουλο.
Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Ασπροπύργου ήταν πιο ψύχραιμη στην τελευταία φάση και κατάφερε να επιβληθεί με 19-18 με γκολ του Χρήστου Μαυρόπουλου.
Τα σετ: 18-17, 19-18, 13-12