Εθνική Παμπαίδων: Πρώτη νίκη για την Εθνική μας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σουφλιώτη Δημήτρη Μουχλια

1022

Οι Εβρίτες παίχτες της Εθνικής μας διέπρεψαν στον χθεσινό αγώνα κόντρα στην Φιλανδία.

Ο Σουφλιώτης Δημήτρης Μούχλιας όπως στον προχθεσινό πρώτο αγώνα με τη Σερβία όσο και στον χθεσινό δεύτερο αγώνα με την Φιλανδία ήταν ο καλύτερος παίχτης των αναμετρήσεων έχοντας  πολύ καλά ποσοστά.

Στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής με την Φιλανδία, η Εθνική Παμπαίδων σημείωσε την πρώτη της νίκη για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγονται στο Ικόνιο της Τουρκίας.

Η Εθνική μας προηγήθηκε με 1-0 σετ και 25-18, στο 2ο σετ ενώ ήμασταν μπροστά με 20-12 οι Φιλανδοί έκαναν την ανατροπή κερδίζοντας το με 27-25 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ. Στο 3ο παίζοντας με περίσσιο πάθος επικρατήσαμε με 25-22 και 2-1 στα σετ. Το 4ο αν και οι Φιλανδοί ήταν μπροστά συνεχώς μπροστά στο σκορ καταφέραμε να το κερδίσουμε με 28-26 και να κάνουνε το 3-1 σετ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές στην επίθεση ήταν ο Σουφλιώτης Δημήτρης Μούχλιας με 26 πόντους με 2 άσους και ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος με 18 πόντους με 1 άσο. Ενώ πρώτος με 6 μπλοκ και 11 πόντους ήταν ο Εβρίτης Παναγιώτης Κεσεσίδης. Ο Ορεστιαδίτης πασαδόρος Παναγιώτης Μποζίδης είχε 2 πόντους με 1 άσο. Ο Σουφλιώτης Χαράλαμπος Παπαδημητρίου πήρε ελάχιστο χρόνο συμμετοχής στο 1ο σετ.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-12, 21-15, 25-18

2ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-27

3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-18, 25-22

4ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 28-26

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-27, 25-22, 28-26) σε 109΄.

Ελλάδα (Νανάς): Χάκας 5 (5/7 επ.), Μποζίδης 2 (1/1επ, 1 άσο), Κεσεσίδης 11 (5/8 επ., 6 μπλοκ), Μούχλιας 26 (24/50 επ., 2 άσοι) (c), Ανδρεόπουλος 18 (17/31 επ., 73% υπ. – 47% άριστες, 1άσο), Στράτος 8 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ.- 21% άριστες, 2άσοι), Σωνάκης (λ, 69% υπ.- 31% άριστες) /Παπαδημητρίου, Δορδοκίδης, Ρέτζιος, Καλαγασίδης.

Φινλανδία (Ράντανεν): Κάτελους 12 (9/27, 60%υπ- 40%αρ, 2μπλοκ, 1άσο), Κέσκινεν 1 (1/2επ), Ρόζο-Ερνάντεζ 14 (11/32επ, 77%υπ-45%επ, 2μπλοκ, 1άσο), Μουκόνεν 1 (1/1επ), Βάλιμα (c), Χάνινεν 14 (11/22 επ, 2μπλοκ, 1άσο), Σαριμάκι (λ. 61%υπ-16%επ.), Τιχουμάκι 14 (12/28επ, 41%υπ-06%αρ, 1άσο) Χελπ 1άσο, Μακέλα 1άσο, Μάκι 7 (5/11επ, 67%υπ-33%επ, 1 άσο).

Σήμερα στις 14:00 θα αντιμετωπίσουμε την Εθνική Βουλγαρίας η οποία έχει 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ανταπόκριση  από  το  Σουφλί:  Νίκος  Γκούντλης